Gmina i Miasto Mogielnica położona jest w województwie mazowieckim (powiecie grójeckim) w południowej części Wysoczyzny Rawskiej. Obszar urozmaicony jest niewielkimi wzniesieniami, porośniętymi lasami, wśród których malowniczo położony jest zalew rekreacyjny na rzece Mogielance, a w południowej części rzeka Pilica. Gmina i Miasto Mogielnica zajmuje powierzchnię 141 km­2 i liczy 8682  mieszkańców.

Na uwagę zasługują walory turystyczne regionu – czyste ekologiczne tereny, urozmaicone obszary leśne i bogate w zwierzynę obszary łowieckie. Miłośnicy plażowania znajdą tu piaszczyste plaże, zaś zwolennicy relaksu nad brzegiem rzek i zalewu odkryją piękne zakątki do odpoczynku i wędkowania. Zainteresowani aktywnym wypoczynkiem mogą skorzystać z trasy rowerowej i pieszej, przy których usytuowanych jest wiele ciekawych zabytków i obiektów przyrody.

 Przebudowana w 2015 roku droga wojewódzka 728 oraz bliskość trasy S7 znacznie ułatwia dojazd do Mogielnicy. Mogielnica posiada pełną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. W 2013 roku zakończono realizację projektu „Uzupełnienie systemu wodno-kanalizacyjnego gminy wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody w miejscowości Mogielnica” na który Gmina Mogielnica otrzymała dotację w wysokości 22 012 527 zł.

Życie gospodarcze gminy ściśle związane jest z  sadowniczo usługowym charakterem regionu. Wokół miasta, które pełni funkcję handlowo-usługową dla całego regionu, rozlokowane są liczne sady, szczególnie jabłoniowe, a w południowej części rozwija się produkcja owoców miękkich (truskawek, malin) i warzyw. W ramach działalności gospodarczej dominuje przetwórstwo owocowo-warzywne, produkcja pieczarek, usługi branży skórzanej, cukierniczej i gastronomicznej.

Wtorek i piątek to w Mogielnicy dni targowe. Warto wówczas przed południem udać się na plac targowy, gdzie można nabyć wiele różnych towarów między innymi świeże owoce i warzywa, kwiaty, artykuły spożywcze, artykuły tekstylne, narzędzia ogrodowe i wyposażenie domu.

W skład Gminy wchodzi miasto Mogielnica oraz wsie: Borowe, Brzostowiec, Cegielnia, Dalboszek, Dobiecin, Dylew, Dziarnów, Dziunin, Dąbrowa, Dębnowola, Gracjanów, Górki-Izabelin, Główczyn, Główczyn-Towarzystwo, Jastrzębia, Jastrzębia Stara, Kaplin, Kozietuły, Kozietuły Nowe, Ługowice, Marysin, Michałowice, Miechowice, Odcinki Dylewskie, Otaląż, Otalążka, Pawłowice, Popowice, Pączew, Stamirowice, Stryków, Ślepowola, Świdno, Tomczyce, Ulaski Gostomskie, Wężowiec, Wodziczna i Wólka Gostomska.

Autor nie ma jeszcze żadnych osobistych lub biograficznych informacji na swoim profilu autora.
O Tomasz Kowalski 9 artykułów
Autor nie ma jeszcze żadnych osobistych lub biograficznych informacji na swoim profilu autora.