Dlaczego i w jaki sposób wdrażany jest system kontroli w ramach warunkowości społecznej?

W związku z pojawiającymi się licznymi informacjami na temat systemu kontroli warunkowości społecznej przy wypłacaniu kwot płatności przez ARiMR, wyjaśniamy:

Zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie są zobowiązane wykorzystać istniejące w tych państwach systemy kontroli i egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).

Za kontrole odpowiedzialna będzie Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), a za przyznanie i wypłatę płatności (po uwzględnieniu wyników kontroli) – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która pełni funkcje agencji płatniczej.

System kontroli w ramach warunkowości społecznej – realizacja w Polsce

System kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, stosowanym już obecnie przez PIP.

System kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie realizowany w następujący sposób:

  • Weryfikacja przestrzegania prawa pracy i zasad BHP (w ramach warunkowości społecznej) będzie dotyczyła tylko tych rolników, którzy już obecnie podlegają kontrolom PIP.
  • Kontroli w zakresie warunkowości społecznej będą podlegać rolnicy, którzy są lub nie są pracodawcami, ale są przedsiębiorcami, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą.
  • Kontrole warunkowości społecznej nie obejmą podmiotów, które nie podlegały dotychczas kontroli PIP, w tym zwłaszcza zatrudniających wyłącznie pracowników sezonowych (pomocników przy zbiorach).

Cały artykuł dostępny jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod LINKIEM